ULTRAVİYOLE IŞIK NE İŞE YARAR?

UV-C TİPİ IŞIK COVİD-19 DAHİL OLMAK ÜZERE, TÜM VİRÜS, BAKTERİ, MANTAR, KÜF, MİKROPLARIN DNA VE RNA YAPISINI BOZARAK ÖLDÜRÜR, TAMAMEN YOK EDER. BU TEKNİK DÜNYADA YAYGIN OLARAK KULLILMAKTADIR. KLİNİK DENEYLERLE KANITLANMIŞTIR.

Ultraviyole ışınlarının hikayesi ilk olarak 1672’de Isaac Newton ile başlamıştır. UVC ışıması ile ilk bakteri dezenfeksiyonu 1877’de Arthur Downes ve Thomas Blunt’un çalışmaları ile ispat edilmiştir. UVC ışıması, 1910 yılından beri su dezenfeksiyonunda yaygın kullanılan bir yöntem olmuştur. UVC ışıması, yüzey üzerindeki her türlü virüs, bakteri, spor gibi mikroorganizmaları (Influenza, Sars, Mers, Covid-19 vb.), uygulanan doz yoğunluğu ve dalga boyuna bağlı olarak etkisiz hale getirir. Mikroorganizmaya uygulanan 200-320 nm arası ultraviyole antiseptik ışıma (Ultraviolet Germicidal Irradiation, UVGI) görüş hattında olan DNA ve RNA gibi protein içerikli yapılar tarafından enerji olarak emilir. Bu enerji çok kısa sürede hem DNA hem de RNA’nın yapısını bozarak çoğalmayı engeller ve hücre duvarlarını parçalayarak ortamda bulunan patojenleri etkisiz hale getirir. UVGI’nin ultraviyole mikrop öldürücü irradyasyon özelliği, epidemi ve pandemi kontrolünde bir çok geniş alanlarda etkili, ekonomik ve hızlı çözümdür. Mikrop öldürücü ultraviyole radyasyon (UVC) üzerine yapılan bir klinik deneyin uygulama çalışmasından elde edilen geri bildirimler, UVC’nin sağlıkla ilişkili enfeksiyonları önlemek için geliştirilmiş bir yöntem olarak kullanımını destekliyor. Konuyla ilgili “Infection Control and Hospital Epidemiology”de yayınlanan makale, klinik çalışma sırasında kullanılan lojistik ve idari süreçleri dikkate alıyor. 2012-2014 yılları arasında yapılan 28 aylık “gelişmiş terminal oda dezenfeksiyonunun faydaları (BETR-D deneyi)” başlıklı bir klinik deneyin sonuçlarını ortaya koyan makale UVC dezenfeksiyonunda ilk ve klinik çalışma olarak kabul ediliyor.

VİRÜS VE BAKTERİLER ÜZERİNDE EN ETKİLİ OLAN 253,7nm DALGA BOYUNDA IŞIN VEREN UV-C LAMBALARDIR. Sterilizasyon sağlayan UV-C ampuller 253,7 nm (nanometre) dalga boyunda ışın veren ve verdikleri ışın vasıtasıyla nüfuz ettikleri mikroorganizmaların DNA yapısını bozan ve onları öldüren ürünlerdir. Ultraviyole çok sık başvurulan en etkili dezenfeksiyon yöntemlerinden biridir. Bu özel ışın suda bulunan bakteri, virüs, küf ve mantarları etkisiz hale getirir. UV-C ampullerin ürettiği ışınlar gördükleri yüzeylerde etkili olurlar. Dezenfeksiyon işleminin gerçekleşmesi UV-C ışınların, ulaştıkları yüzeylerde bulunan mikroorganizmalara belli bir şiddette nüfuz etmesiyle mümkün olur. UV Dezenfeksiyon armatürleri sadece çalışırken etkindir. Armatürün (ampulün) kapatılması etkisini anında bitirir. Daha önce ortama verilen ışınların ampul kapatıldıktan sonra hiçbir etkisi yoktur. UV-C ışın cam, plastik, metal, tekstil, pleksiglas, kağıt vb. her türlü madde tarafından filtrelenir. UV armatürlerin etkinliğini bu tip filtrelemeler ile azaltmamak için armatürlerin konumlandırılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Covid-19 dahil olmak üzere, tüm virüs, bakteri, mikrop, küf, mantar ve tüm mikroorganizmaları öldürür. Koku, toz ve dumanı yok eder.

UV HİJYEN STERİLASYON SİSTEMLERİ

  • COVİD-19 DAHİL OLMAK ÜZERE, TÜM VİRÜS, BAKTERİ, MANTAR, KÜF, MİKROPLARIN DNA VE RNA YAPISINI BOZARAK ÖLDÜRÜR, TAMAMEN YOK EDER.
  • STERİLİZASYONDA İNSAN HATASINI ORTADAN KALDIRIR.
  • KİMYASAL ÜRÜN KULLANILMADIĞI İÇİN ATIK BIRAKMAZ.
  • GÜVENİLİR, PRATİK, HIZLI, KESİN SONUÇ VERİR.
  • EKONOMİKTİR, BİR DEFA KURULDUKTAN SONRA BAŞKA İŞLETİM MALİYETİ YOKTUR.
  • ELLE VEYA APARATLARLA ULAŞILAMAYAN BÖLGELERE NÜFUS EDER
  • SU İÇERİSİNDE VE ÖZELLİKLE HAVUZLARDA ETKİLİDİR